قرص اکسی متولون برای چیست؟اکسی متولون یک استروئید آنابولیک، شکل مصنوعی هورمونی شبیه تستوسترون است. از اکسی متولون برای درمان انواع خاصی از کم خونی (کمبود گلبول های قرمز) از جمله کم خونی ناشی از شیمی درمانی استفاده می شود. از آنجایی که اکسی متولون عملکرد ورزشی را افزایش نمی دهد، نباید برای بدن سازی و عضله سازی از آن استفاده شود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

نحوه مصرف اکسی متولون عوارض اکسی متولون مقدار دوز مصرفی اکسی متولون اکسی متولون با چه داروهایی تداخل دارد؟هشدارهای لازم برای مصرف اکسی متولون مصرف اکسی متولون در بارداری و شیردهیهمین الان مشاوره بگیریدسوالات متداول

نحوه مصرف اکسی متولون 

تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. پزشک ممکن است گهگاه دوز مصرفی شما را تغییر دهد تا مطمئن شود بهترین نتایج را دریافت می کنید. Oxymetholone را در مقادیر بزرگتر، کمتر یا بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.

برای اطمینان از اینکه این دارو در بهبود بیماری شما موثر است یا خیر، ممکن است نیاز به آزمایش خون مکرر باشد. احتمال دارد متوجه هیچ تغییری در علائم خود نشوید، اما آزمایش خون به پزشک کمک می کند تا تعیین کند چه مدت باید شما را با اکسی متولون درمان کند.

اگر تغییراتی را در وزن خود احساس کردید به پزشک اطلاع دهید. مقدار دوز تجویزی اکسی متولون بر اساس وزن است و هر تغییری می تواند بر دوز مصرفی تأثیر بگذارد. ممکن است 3 تا 6 ماه طول بکشد تا علائم شما بهبود یابد. به استفاده از دارو طبق دستور ادامه دهید و در صورت عدم بهبود علائم به پزشک مراجعه کنید.

این دارو می تواند نتایج غیرعادی با آزمایش های پزشکی خاص ایجاد کند. به هر پزشکی که شما را درمان می کند بگویید که از اکسی متولون استفاده می کنید. اکسی متولون تنها بخشی از یک برنامه درمانی است که ممکن است شامل انتقال خون و یا استفاده از داروهای دیگر نیز باشد.

روغن شترمرغروغن شترمرغ

هنگامی که وضعیت شما تحت کنترل باشد، ممکن است بتوانید مصرف Oxymetholone را متوقف کنید. برخی از افراد باید به مصرف مقدار کمی اکسی متولون ادامه دهند تا گلبول های قرمز خونشان خیلی کم نشود. در حالی که  برخی دیگر ممکن است لازم باشد تا آخر عمر اکسی متولون مصرف کنند.

در صورت فراموشی مصرف یک دوز، دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً زمان نوبت بعدی برنامه ریزی شده فرا رسیده است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی مصرف نکنید.

همین الان رایگان سوالتو از بهترین پزشکان و متخصصان بپرس.کلیک کنید!!!

تهوع از عوارض اکسی متولون|| پزشکتتهوع از عوارض اکسی متولون|| پزشکت

عوارض اکسی متولون

دستورالعمل های پزشک خود را در مورد هرگونه محدودیت در غذا، نوشیدنی یا فعالیت دنبال کنید. اگر در حین مصرف این دارو هر یک از علائم واکنش آلرژیک از جمله کهیر، تنفس دشوار، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو را تجربه کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

بیماری های کلیهبیماری های کلیه

کد تخفیف : daroo

دریافت مشاوره

از آنجایی که استفاده طولانی مدت از اکسی متولون می تواند باعث ایجاد تومورهای کبدی یا کیست های پر از خون در کبد یا طحال شود. در صورت بروز هر یک از موارد زیر باید با پزشک مشورت کنید، مواردی از جمله:

ادرار تیره حالت تهوع ناتوانی جنسی درد بالای معده مدفوع خاک رس تغییر رنگ پوست مشکل در ارگاسم تورم در دست یا پا از دست دادن اشتها ادرار دردناک یا دشوار تورم دردناک در سینه ها یرقان (زردی پوست یا چشم) افزایش علاقه به رابطه جنسی تنگی نفس (حتی با تلاش خفیف) نعوظ دردناک یا مداوم آلت تناسلی کاهش مقدار مایع منی هنگام انزال افزایش سریع وزن، به ویژه در صورت و ناحیه میانی بدن کبودی یا خونریزی آسان ( خون دماغ، خونریزی لثه)، هرگونه خونریزی که متوقف نشود.

زنانی که اکسی متولون دریافت می کنند ممکن است دچار ویژگی های مردانه شوند که در صورت ادامه درمان می تواند غیر قابل برگشت باشد. اگر زنی هستید که اکسی متولون مصرف می کنید، در صورت داشتن موارد زیر فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

طاسی الگوی مردانه صدای خشن یا عمیق کلیتوریس بزرگ شده تغییرات در دوره های قاعدگی افزایش یا کاهش علاقه به رابطه جنسی افزایش موهای صورت، رشد مو در قفسه سینه

عوارض رایج مصرف Oxymetholone در مردان و زنان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آکنه تهوع اسهال استفراغ طاسی الگوی مردانه احساس بی قراری یا هیجان مشکلات خواب ( بی خوابی ) تورم یا حساسیت سینه (در مردان یا زنان)

مقدار دوز مصرفی اکسی متولون

مقدار دوز معمول اکسی متولون در بزرگسالان و کودکان  برای رفع کم خونی، عبارت است از:

در بزرگسالان، مقدار دوز مصرفی 1 تا 5 میلی گرم بر کیلوگرم خوراکی در روز است. در کودکان، مقدار دوز مصرفی 1 تا 5 میلی گرم بر کیلوگرم خوراکی در روز است.

بهبود و درمان برای مصرف این دارو به مدت زمان خاصی نیاز دارد و حداقل باید سه تا شش ماه مصرف شود. برخی از بیماران ممکن است بدون دارو درمان شوند در حالی که برخی دیگر ممکن است به دوز نگهدارنده نیاز داشته باشند. دوز نگهدارنده مداوم در بیماران مبتلا به کم خونی آپلاستیک مادرزادی به طور کلی ضروری است.

درمان با این دارو نباید جایگزین سایر اقدامات حمایتی مانند تزریق خون، اصلاح کمبود آهن، اسید فولیک، ویتامین B یا پیریدوکسین، درمان ضد باکتریایی و استفاده مناسب از کورتون ها شود.

اکسی متولون با چه داروهایی تداخل دارد؟

مانند سایر دارو های دیگر اکسی متولون می تواند با برخی دارو ها تداخل ایجاد کند، تداخل زمانی است که یک دارو نحوه عملکرد داروی دیگر را تغییر یا کاهش دهد. برخی از این دارو ها، عبارتند از:

وارفارین کورتیکوتروپین داروهای دیابت، مانند گلیپیزید یا گلیبورید داروهای استروئیدی مانند پردنیزون یا کورتیزون

این فهرست ممکن است تمام تعاملات ممکن را توصیف نکند. در خصوص کلیه داروهایی که مصرف می کنید از جمله گیاهان دارویی، داروهای بدون نسخه یا مکمل های غذایی به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر سیگار می‌کشید، مشروبات الکلی می‌نوشید یا از مواد غیرقانونی استفاده می‌کنید برای جلوگیری از هر گونه تداخل با پزشک مشورت کنید.

هشدارهای لازم برای مصرف اکسی متولون 

ممکن است در حین مصرف این دارو نیاز به انجام آزمایش خون داشته باشید. زیرا این دارو می تواند بر سطح قند خون تأثیر بگذارد. اگر دیابت دارید، قبل از تغییر رژیم غذایی یا دوز داروهای دیابت خود، با پزشک مشورت کنید. همچنین استفاده از این دارو در ورزشکاران توسط اکثر سازمان های ورزشی ممنوع است.

اگر مبتلا به بیماری شدید کبد یا کلیه، سرطان پروستات، سرطان سینه مردانه یا سرطان سینه زنان با سطوح بالای کلسیم در خون هستید، نباید از اکسی متولون استفاده کنید. استفاده طولانی مدت از اکسی متولون می تواند باعث ایجاد تومورهای کبدی یا کیست های پر از خون در کبد یا طحال شود. اگر علائمی از جملع درد بالای معده، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع خاک رس، زردی (زردی پوست یا چشم ها) یا افزایش وزن سریع (به ویژه در صورت) را تجربه کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

برای اطمینان از اینکه اکسی متولون برای شما بی خطر است یا خیر، لازم است در صورت ابتلا به بیماری های زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

دیابت بیماری قلبی نارسایی احتقانی قلب کلسترول یا تری گلیسیرید بالا خونریزی یا اختلال لخته شدن خون بیماری عروق کرونر (شریان سخت شده) در صورت مصرف رقیق کننده خون (وارفارین، کومادین، جانتوون)

دارو اکسی متولون|| پزشکتدارو اکسی متولون|| پزشکت

همین الان مشاوره بگیرید

مصرف اکسی متولون در بارداری و شیردهی

مصرف این دارو در دوران بارداری می تواند به جنین آسیب برساند یا باعث نقص مادرزادی شود. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید از اکسی متولون استفاده نکنید. زیرا تجویز آندروژن به زنان باردار، به ویژه در سه ماهه اول بارداری، باعث ویریل شدن اندام تناسلی خارجی جنین دختر می شود. این ویریلیزاسیون شامل کلیتورومگالی، رشد غیرطبیعی واژن و ادغام چین های تناسلی برای تشکیل ساختاری شبیه کیسه بیضه است.

میزان عوارض به مقدار داروی داده شده و سن جنین بستگی دارد. زمانی که داروها در سه ماهه اول بارداری تجویز می شوند، احتمال بروز آن در جنین دختر بیشتر است. اگر در طول درمان با این دارو باردار شدید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. لازم است در حین استفاده از اکسی متولون از روش های کنترل بارداری موثر استفاده کنید.

Oxymetholone همچنین ممکن است بر باروری (توانایی شما برای بچه دار شدن) تأثیر بگذارد. از آنجایی که مشخص نیست که آیا اکسی متولون وارد شیر مادر می شود یا می تواند به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. در حین استفاده از این دارو به کودک خود شیر ندهید.

این دارو را بدون توصیه پزشکی برای افراد زیر 18 سال تجویز نکنید. کودکی که از اکسی متولون استفاده می کند ممکن است هر 6 ماه یکبار نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس داشته باشد تا مطمئن شود این دارو اثرات مضری بر رشد استخوان ندارد.

سوالات متداول

اکسی متولون چه قرصی است؟

این دارو یک هورمون مردانه مصنوعی (آندروژن یا استروئید آنابولیک) است که برای درمان تعداد کم گلبول های قرمز خون (کم خونی) استفاده می شود. این دارو با افزایش میزان هورمون (اریتروپویتین) درگیر در تولید گلبول های قرمز خون عمل می کند.

چه مقدار اکسی متولون می توانم در روز مصرف کنم؟

دوز توصیه شده روزانه در کودکان و بزرگسالان 1-5 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن در روز است. دوز مؤثر معمول mg/kg/day 2-1 است، اما ممکن است به دوزهای بالاتری نیاز باشد و دوز باید فردی باشد. پاسخ اغلب فوری نیست و حداقل باید سه تا شش ماه آزمایش شود.

آیا اکسی متولون برای بدنسازی خوب است؟

اکسی متولون در ارتقاء افزایش توده بدن، عمدتاً با بهبود بسیار زیاد سنتز پروتئین بسیار موثر است. به همین دلیل اغلب توسط بدنسازان و ورزشکاران استفاده می شود.

var params = {limit: 5, online:true, skill: [15]};
منبع
my.clevelandclinicdrugs

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب