اسپری آتروونت چیست؟

اسپری آتروونت چیست؟اسپری آتروونت Atrovent HFA یک داروی تجویزی با نام تجاری است که برای درمان بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) در بزرگسالان استفاده می شود. COPD نام گروهی از بیماری های مزمن (طولانی مدت) ریوی است که به مرور زمان بدتر می شوند. این بیماری ها شامل برونشیت مزمن و آمفیزم است. با COPD، آسیب راه های هوایی ریه، التهاب (تورم) و باریک می شود.

اسپری آترووِنت (ایپراتروپیوم بروماید) یک داروی گشادکننده برونش است که راه های هوایی ریه را باز و به عملکرد بهتر ریه کمک می کند. Atrovent HFA حاوی داروی فعال ایپراتروپیوم بروماید است. اسپری آتروونت در یک استنشاقی با دوز اندازه گیری شده (یک قوطی کوچک و تحت فشار که هر بار یک دوز را آزاد می کند) عرضه می شود. برای استفاده از آن، قوطی را فشار داده و دارو را در ریه های خود تنفس می کنید. برای باز نگه داشتن مجاری تنفسی، روزانه چهار تا شش بار از دستگاه تنفسی استفاده خواهید کرد.

محققان اثر Atrovent HFA را با استفاده از مقداری به نام حجم بازدم اجباری در 1 ثانیه (FEV1) اندازه‌گیری کردند. این مقدار اندازه گیری می کند که چقدر هوا می توانید در 1 ثانیه از ریه های خود خارج کنید. FEV1 در لیتر (L) اندازه گیری می شود و افزایش FEV1 جریان هوای بهتری را در ریه ها نشان می دهد.

در یک مطالعه، محققان درمان با یک استنشاقی اسپری آتروونت را با درمان با دارونما استنشاقی (حاوی هیچ داروی فعال) مقایسه کردند. FEV1 قبل از درمان، پس از 1 روز درمان و دوباره پس از 12 هفته درمان اندازه‌گیری شد. افرادی که از Atrovent HFA استفاده کردند FEV1 خود را به طور متوسط 0.295 لیتر افزایش دادند. اما افرادی که از دارونما استفاده کردند FEV1 خود را به طور متوسط 0.14 L افزایش دادند.

نحوه مصرف آتروونت|| پزشکتنحوه مصرف آتروونت|| پزشکت

روغن شترمرغروغن شترمرغ

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

نحوه مصرف اسپری آتروونتاشکال دارویی اسپری آتروونتعوارض اسپری آتروونت همین الان مشاوره بگیریدآیا عملکرد HFA با آلبوترول یکسان است؟داروی آتروونت در مقابل Spirivaاسپری آتروونت برای چیست؟استفاده خارج از برچسب برای Atrovent HFAاسپری آتروونت با چه داروهایی تداخل دارد؟سوالات متداول

نحوه مصرف اسپری آتروونت

اسپری آتروونت فقط به عنوان یک داروی با نام تجاری در دسترس است. این استنشاقی در حال حاضر به شکل عمومی موجود نیست. Atrovent HFA حاوی یک ماده فعال دارویی به نام ایپراتروپیوم بروماید است. این دارو به شکل عمومی به عنوان محلول استنشاقی موجود است که در دستگاهی به نام نبولایزر استفاده می شود. یک نبولایزر داروی مایع را به یک غبار ریز تبدیل می کند که از طریق یک دهانی یا ماسک صورت استنشاق می کنید.

به طور معمول، پزشک درمان را با دوز پایین شروع می کند. سپس به مرور زمان آن را تنظیم می کند تا به مقدار مناسب برسد. پزشک در نهایت کوچکترین دوزی را که اثر مورد نظر را ایجاد می کند، تجویز می کند.

همین الان رایگان سوالتو از بهترین پزشکان و متخصصان بپرس.کلیک کنید!!!

اشکال دارویی اسپری آتروونت

Atrovent HFA به عنوان یک استنشاقی با دوز اندازه گیری شده عرضه می شود که یک قوطی کوچک و تحت فشار است. هر بار که قوطی را فشار می دهید، یک دوز اندازه گیری شده از دارو را آزاد و از طریق دهان تنفس می کنید. اسپری آتروونت تنها در یک قدرت موجود است. هر بار که روی قوطی را فشار می دهید، دستگاه استنشاقی دوز 17 میکروگرم (mcg) را از قطعه دهانی وارد می کند. به این یک پف می گویند. هر دستگاه استنشاقی حاوی داروی کافی برای 200 پاف است.

دوز شروع معمول برای COPD دو پاف Atrovent HFA است که چهار بار در روز مصرف می شود. اگر با مصرف این دوز همچنان در تنفس مشکل دارید، پزشک ممکن است از شما بخواهد دو بار تا شش بار در روز از دارو استفاده کنید. در 24 ساعت بیش از 12 پاف نزنید.

بیماری های کلیهبیماری های کلیه

کد تخفیف : daroo

دریافت مشاوره

توجه: برای تسکین مشکلات تنفسی ناگهانی Atrovent HFA مصرف نکنید. اگر دچار تنگی نفس هستید و نیاز به بهبود سریع تنفس دارید، از استنشاق نجات مانند آلبوترول استفاده کنید.

اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، کافی است نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید و دوز بعدی خود را در زمان عادی مصرف کنید. هرگز برای جبران دوز فراموش شده، پاف اضافی نزنید.

Atrovent HFA به عنوان یک درمان طولانی مدت استفاده می شود. اگر شما و پزشکتان تشخیص دهید که این دارو برای شما مطمئن و موثر است، احتمالا آن را طولانی مدت مصرف خواهید کرد.

عوارض اسپری آتروونت

Atrovent HFA می تواند عوارض خفیف یا جدی ایجاد کند. لیست های زیر حاوی برخی از عوارض کلیدی است که ممکن است در حین مصرف Atrovent HFA رخ دهد. عوارض رایج مصرف این دارو می تواند شامل موارد زیر باشد:

سردرد مزه تلخ سرگیجه کمر درد برونشیت تنگی نفس حالت تهوع سوء هاضمه دهان خشک علائم شبیه آنفولانزا عفونت مجاری ادراری سینوزیت (تورم سینوس ها)

بیشتر این عوارض ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین بروند. اما اگر شدید هستند یا از بین نمی روند، باید با پزشک مشورت کنید.

عوارض جدی ناشی از مصرف Atrovent HFA شایع نیستند، اما ممکن است رخ دهند. اگر همزمان با مصرف این دارو عوارض جدی را تجربه کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. عوارضی از جمله:

واکنش های آلرژیک جدی گلوکوم با زاویه بسته جدید یا بدتر شده (افزایش فشار در چشمان). این علارضه با علائمی همچون درد در چشمان، دیدن “هاله” در اطراف چراغ ها، چشمان قرمز و تاری دید همراه است. برونکواسپاسم متناقض (مشکلات تنفسی ناگهانی و غیرمنتظره بلافاصله پس از استنشاق دارو). از علائم این عارضه می توان به مشکلات دریافت هوای کافی، خس خس سینه، سرفه و سفتی یا درد قفسه سینه اشاره کرد. احتباس ادراری جدید یا بدتر (مشکل در تخلیه مثانه). علائم این عارضه شامل مشکل دفع ادرار، درد در هنگام دفع ادرار، ادرار کردن بیشتر از حد معمول و ادرار کردن با جریان ضعیف یا به صورت قطره ای می باشد.

واکنش آلرژیک

مانند بسیاری از داروها، برخی از افراد ممکن است پس از مصرف اسپری آتروونت واکنش آلرژیک داشته باشند. مشخص نیست که هر چند وقت یکبار این اتفاق می افتد. اما علائم یک واکنش آلرژیک خفیف می تواند شامل موارد زیر باشد:

خارش بثورات پوستی گرگرفتگی (گرمی و قرمزی در پوست)

واکنش آلرژیک شدیدتر نادر اما امکان پذیراست. علائم یک واکنش آلرژیک شدید شامل موارد زیر می باشد:

مشکل در تنفس تورم زبان، دهان یا گلو تورم زیر پوست، به طور معمول در پلک ها، لب ها، دست ها یا پاها

اگر واکنش آلرژیک شدید به Atrovent HFA دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

سرفه کردن

از آنجایی که Atrovent HFA در بازار عرضه شده است، برخی افراد گزارش کرده اند که هنگام استفاده از آن دچار سرفه شده اند. مشخص نیست که هر چند وقت یکبار این اتفاق می افتد. اما در مطالعات بالینی، سرفه در حداقل 3 درصد از افرادی که از Atrovent HFA استفاده می کردند گزارش شده است. با این حال، این شایع‌تر از افرادی نبوده که از داروی استنشاقی پلاسبو استفاده می‌کردند (بدون داروی فعال).

سرفه یکی از علائم شایع بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) است. سرفه جدید یا بدتر شدن آن ممکن است نشانه ای از بدتر شدن COPD یا عفونت قفسه سینه باشد. اگر در حین استفاده از Atrovent HFA سرفه شما بدتر شد، با پزشک مشورت کنید.

تشدید COPD

Atrovent HFA ممکن است برخی از علائم COPD از جمله شعله ور شدن، برونشیت و تنگی نفس را بدتر کند. یک کارآزمایی بالینی 12 هفته ای اسپری آتروونت را با دارونما مقایسه کرد.

همین الان مشاوره بگیرید

از افرادی که در کارآزمایی بالینی Atrovent HFA مصرف می کردند نتیج زیر بدست آمد:

10 درصد برونشیت داشتند. 8 درصد دچار تنگی نفس شدند. 8 درصد تشدید COPD داشتند

همچنین از کسانی که در کارآزمایی بالینی دارونما مصرف می کردند نتایج زیر حاکی شد:

6 درصد برونشیت داشتند. 4 درصد دچار تنگی نفس شدند. 13 درصد تشدید COPD داشتند.

توجه به این نکته مهم است که برخی از افراد مبتلا به COPD ممکن است بدون توجه به داروهایی که برای درمان آن مصرف می کنند، وضعیت خود را بدتر کنند. بنابراین، ممکن است که عوارض شرح داده شده در بالا به جای Atrovent HFA ناشی از COPD باشد.

عملکرد اسپری HFA || پزشکتعملکرد اسپری HFA || پزشکت

آیا عملکرد HFA با آلبوترول یکسان است؟

Atrovent HFA و آلبوترول هر دو داروهای گشادکننده برونش هستند که راه های هوایی ریه را باز می کنند. با این حال، این داروها به روش های مختلف عمل می کنند.

Atrovent HFA یک داروی با نام تجاری حاوی ایپراتروپیوم بروماید است. این نوعی دارو به نام آنتی کولینرژیک است که حدود 15 دقیقه طول می کشد تا شروع به کار کند، بنابراین باید هر روز از آن استفاده کنید تا راه های هوایی خود را همیشه باز نگه دارید. این یک داروی نجات نیست.

آلبوترول یک داروی ژنریک است که به عنوان داروهای مختلف با نام تجاری ProAir، Proventil و Ventolin عرضه می شود. آلبوترول نوعی دارو به نام بتا آگونیست کوتاه اثر است. هنگامی که آن را در ریه های خود تنفس می کنید، تقریباً بلافاصله (در عرض چند دقیقه) راه های هوایی شما باز می شود.

تفاوت آلبوترول و آتروونت

داروهای استنشاقی آلبوترول معمولاً به عنوان داروهای نجات تجویز می شوند. اگر نیاز به تسکین سریع تنگی نفس دارید، از آنها استفاده کنید. با این حال، ممکن است آلبوترول نیز برای مصرف روزانه برای کمک به باز نگه داشتن راه های هوایی در تمام مدت تجویز شود. علاوه بر این، می توان از آن برای باز کردن راه های هوایی قبل از ورزش استفاده کرد.

Atrovent HF برای درمان بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) از جمله آمفیزم و برونشیت مزمن مورد تایید FDA است. اما آلبوترول برای درمان تنگی نفس مربوط به بیماری انسدادی برگشت پذیر راه هوایی، از جمله COPD و آسم، مورد تایید FDA است.

آلبوترول در چندین شکل مختلف وجود دارد، از جمله:

محلول های نبولایزر (AccuNeb) قرص (فقط به صورت عمومی موجود است). قرص های با رهش طولانی (Vospire ER) شربت (فقط به صورت عمومی موجود است). استنشاق پودر خشک (ProAir Digihaler، ProAir RespiClick) استنشاقی با دوز اندازه گیری شده (ProAir HFA، Proventil HFA، Ventolin HFA)

داروهای استنشاقی حاوی ایپراتروپیوم بروماید و آلبوترول نیز موجود هستند. این دارو ها به شکل عمومی و به عنوان داروی نام تجاری Combivent Respimat عرضه می شوند.

Atrovent HFA و آلبوترول از نظر برخی از عوارض مشابه و برخی دیگر متفاوت هستند. لیست زیر شامل نمونه هایی از عوارض رایج تر است که می تواند همراه با Atrovent HFA، آلبوترول یا هر دو دارو (در صورت مصرف جداگانه) رخ دهد.

عوارض مصرف آلبوترول

علائمی که ممکن است با مصرف آلبوترول رخ دهد، عبارتند از:

استفراغ گلو درد آبریزش بینی ضربان قلب سریع لرزش احساس عصبی عفونت دستگاه تنفسی تحتانی ناشی از ویروس

عوارضی که می تواند با مصرف Atrovent HFA و Albuterol رخ دهد، عبارتند از:

سردرد سرگیجه حالت تهوع

امکان بروز عوارض جدی با مصرف Atrovent HFA، آلبوترول یا هر دو دارو (در صورت مصرف جداگانه) وجود دارد.

عوارض جدی که ممکن است در صورت مصرف Atrovent HFA رخ دهد، عبارتند از:

احتباس ادراری جدید یا بدتر (مشکل در تخلیه مثانه) گلوکوم با زاویه بسته جدید یا بدتر (افزایش فشار در چشمان)

عوارض جدی که می تواند همزمان با مصرف آلبوترول رخ دهد، عبارتند از:

فشار خون بالا سطوح پایین پتاسیم در خون مشکلات قلبی مانند درد قفسه سینه یا ضربان قلب نامنظم

عوارض جدی که می تواند با مصرف همزمان Atrovent HFA و Albuterol رخ دهد، عبارتند از:

واکنش های آلرژیک جدی برونکواسپاسم متناقض (مشکلات تنفسی ناگهانی و غیرمنتظره بلافاصله پس از مصرف دارو)

Atrovent HFA و آلبوترول کاربردهای متفاوتی دارند که توسط FDA تایید شده است، اما این دو دارو هر دو برای درمان COPD استفاده می شوند. استفاده از ایپراتروپیوم بروماید (داروی فعال در Atrovent HFA) و آلبوترول برای COPD به طور مستقیم در بررسی مطالعات بالینی مقایسه شده است. هنگامی که این دو دارو به عنوان یک درمان نگهدارنده استفاده می شدند، تفاوت عمده ای دراثربخشی آن ها مشاهده نشده است. این دارو ها هم عملکرد ریه ها را بهبود می بخشند و هم علائم COPD را کاهش می دهند.

Atrovent || پزشکتAtrovent || پزشکت

داروی آتروونت در مقابل Spiriva

مانند آلبوترول، داروی Spiriva دارای موارد مشابه با Atrovent HFA است. Spiriva HandiHaler و Spiriva Respimat برای درمان COPD از جمله آمفیزم و برونشیت مزمن استفاده می شوند. هر دو نوع استنشاق Spiriva به عنوان درمان های نگهدارنده تایید شده اند. همچنین هر دوی آنها برای کاهش تشدید COPD  (دوره هایی که علائم شما بدتر می شود) تایید شده اند.

Spiriva Respimat نیز به عنوان یک درمان نگهدارنده برای آسم در بزرگسالان و کودکان 6 سال و بالاتر تایید شده است. Spiriva حاوی داروی فعال تیوتروپیم است. Atrovent HFA کوتاه اثر است و باید چندین بار در روز مصرف شود. اما Spiriva طولانی اثر است و فقط یک بار در روز مصرف می شود.

اسپری آتروونت به عنوان یک استنشاق کننده با دوز اندازه گیری شده (یک قوطی کوچک و تحت فشار) عرضه می شود. این نوع استنشاقی هر بار که قوطی را فشار می دهید، یک دوز اندازه گیری شده از دارو را به عنوان اسپری آزاد می کند. این دارو در یک دوز 17 میکروگرم (میلی‌گرم) موجود است.

Spiriva HandiHaler یک استنشاق کننده پودر خشک است که برای استنشاق پودر کپسول Spiriva استفاده می شود. با این نوع استنشاق، شما نفس های سریع و عمیق می کشید تا دارو را به ریه های خود برسانید. کپسول Spiriva در یک دوز 18 میکروگرم موجود است. Spiriva Respimat یک استنشاقی با دوز اندازه گیری شده است که در دو دوز قوی 1.25 میکروگرم و 2.5 میکروگرم عرضه می شود.

عوارض و خطرات Spiriva 

Atrovent HFA و Spiriva از نظر برخی عوارض مشابه و برخی دیگر متفاوت هستند. لیست زیر شامل نمونه هایی از عوارض شایع مصرف Atrovent HFA، Spiriva، یا هر دو دارو (در صورت مصرف جداگانه) است.

عوارضی که ممکن است با مصرف Spiriva رخ دهد، عبارتند از:

سرفه فارنژیت (تورم در گلو) درد قفسه سینه (تورم در بینی) عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی

عوارض مصرف همزمان Atrovent HFA و Spiriva می تواند شامل موارد زیر باشد:

دهان خشک سوء هاضمه عفونت مجاری ادراری سینوزیت (تورم سینوس ها)

Atrovent HFA و Spiriva کاربردهای مختلف مورد تایید FDA دارند، اما هر دو برای درمان COPD استفاده می شوند.

اسپری آتروونت برای چیست؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروهای تجویزی مانند اسپری آتروونت را برای درمان برخی بیماری تایید می کند. Atrovent HFA ممکن است خارج از برچسب برای بیماری های دیگر نیز استفاده شود. استفاده خارج از برچسب زمانی است که دارویی که برای درمان یک بیماری تایید شده است برای درمان یک بیماری دیگر استفاده می شود.

اسپری آتروونت برای  بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

اسپری آتروونت توسط FDA برای درمان نگهدارنده (درمان طولانی مدت و روزمره) COPD تایید شده است. COPD نام گروهی از بیماری های ریوی است که شامل آمفیزم و برونش های مزمن می شود.

اکثر افراد مبتلا به COPD هر دوی این بیماری را تا حدی دارند. آمفیزم به کیسه‌های هوایی ریز که در عمق ریه‌ها قرار دارند آسیب می‌زند و تنفس را دشوار می‌کند. برونشیت راه های هوایی را ملتهب (متورم) و باریک می کند و جریان هوا را به داخل و خارج از ریه ها سخت تر می کند. همچنین باعث می شود ریه های شما مخاط بیشتری تولید کنند. همه این مسائل باعث مشکلات تنفسی شده و دریافت اکسیژن کافی را دشوار می کند.

COPD یک بیماری مزمن (طولانی مدت) است که به مرور زمان بدتر می شود. دارو نمی تواند COPD را درمان کند اما می تواند علائم ناشی از آن را بهبود بخشد.

اسپری آتروونت برای آسم

Atrovent HFA برای درمان آسم مورد تایید FDA نیست. دستورالعمل های فعلی استفاده از Atrovent HFA را برای درمان نگهدارنده (طولانی مدت، روزمره) آسم توصیه نمی کنند.

همچنین در آخرین دستورالعمل ها، ایپراتروپیوم بروماید (داروی فعال در Atrovent HFA) برای مدیریت شعله های متوسط تا شدید آسم که نیاز به درمان در اورژانس دارند، توصیه می شود. ایپراتروپیوم بروماید همراه با آلبوترول برای کمک به باز کردن راه های هوایی و رفع مشکلات شدید تنفسی استفاده می شود.

در این شرایط، ایپراتروپیوم بروماید ممکن است با یک نبولایزر (دستگاهی که داروی مایع را به یک غبار ریز که شما استنشاق می کنید، تبدیل می کند) مصرف شود. همچنین ممکن است همراه با استنشاقی مانند Atrovent HFA  (که یک کاربرد غیرقابل برچسب برای این دارو است) مصرف شود.

استفاده خارج از برچسب برای Atrovent HFA

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، Atrovent HFA ممکن است بدون برچسب استفاده شود. استفاده از داروی خارج از برچسب زمانی است که دارویی که برای یک بار مصرف تایید شده است برای مصرف دیگری که تایید نشده استفاده می شود.

تداخل آتروونت و سالبوتامول || پزشکتتداخل آتروونت و سالبوتامول || پزشکت

اسپری آتروونت با چه داروهایی تداخل دارد؟

پزشک ممکن است Atrovent HFA را همراه با سایر داروها برای درمان بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) تجویز کند. در بیشتر موارد، یکی دیگر از داروهای تجویز شده، استنشاق نجات است. استنشاق‌های نجات به سرعت (در عرض چند دقیقه) راه‌های هوایی را باز می‌کنند و به آسان‌تر شدن تنفس کمک می‌کنند. آنها حاوی داروهایی به نام بتا آگونیست های کوتاه اثر هستند. استنشاق نجات خود را همیشه همراه خود داشته باشید و در صورت نیاز برای تسکین سریع تنگی نفس ناگهانی از آن استفاده کنید.

استنشاق های نجاتی که می توانند با Atrovent HFA استفاده شوند، عبارتند از:

آلبوترول (ProAir HFA، Proventil HFA، Ventolin HFA) لوالبوترول (Xopenex، Xopenex HFA)

لازم نیست همیشه از استنشاق نجات خود استفاده کنید. اگر از استنشاق نجات بیشتر از حد معمول استفاده می کنید، در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید. آنها ممکن است نیاز داشته باشند که داروهای روزانه شما را به دارویی تغییر دهند که COPD شما را بهتر کنترل کند. این به این معنی است که شما نیازی به استفاده از استنشاق نجات خود ندارید.

اسپری آتروونت و الکل

هیچ اثر متقابل شناخته شده ای بین Atrovent HFA و الکل وجود ندارد. با این حال، برخی از تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن منظم نوشیدنی در مدت زمان طولانی می تواند حذف باکتری ها را برای ریه ها دشوارتر کند. همچنین می تواند به سلول های ایمنی خاصی در ریه ها آسیب برساند و مبارزه با عفونت ها را سخت تر کند. این بدان معناست که اگر COPD دارید، ممکن است نوشیدن الکل خطر ابتلا به عفونت های ریوی (از جمله ذات الریه) را افزایش دهد و علائم COPD را بدتر کند.

Atrovent HFA و داروهای آنتی کولینرژیک

Atrovent HFA نوعی دارو به نام آنتی کولینرژیک است. اگر آن را با سایر داروهای آنتی کولینرژیک مصرف کنید، ممکن است احتمال بروز عوارض خاصی در شما افزایش یابد. اینها می تواند شامل مشکلات چشمی مانند گلوکوم یا مشکلات ادراری مانند مشکل در دفع ادرار باشد.

نمونه هایی از داروهای آنتی کولینرژیک که در صورت مصرف با Atrovent HFA ممکن است خطر عوارض را افزایش دهند، عبارتند از:

داروهای خاص برای بیماری پارکینسون، مانند بنزتروپین (کوژنتین)، پروسیکلیدین (کمادرین)، تری هگزی فنیدیل و اورفنادرین سایر داروهای آنتی کولینرژیک برای COPD یا آسم مانند آکلیدینیوم (Tudorza)، گلیکوپیرونیوم (Seebri) و تیوتروپیوم (اسپیریوا) داروهای خاص برای مثانه بیش فعال یا بی اختیاری ادرار مانند اکسی بوتینین (Ditropan XL)، تولترودین (دترول)، داریفناسین (Enablex)، سولیفناسین (VESIcare) و فزوترودین (تویاز)

اگر نیاز به مصرف یکی از این داروها با Atrovent HFA دارید، پزشک شما را از نزدیک تحت نظر خواهد گرفت. اگر متوجه عوارضی، مانند تغییر در بینایی یا مشکل در ادرار شدید، به پزشک اطلاع دهید.

Atrovent HFA و گیاهان و مکمل ها

هیچ گیاه یا مکملی وجود ندارد که به طور خاص با Atrovent HFA تداخل داشته باشد. با این حال، هنوز هم باید قبل از استفاده از هر یک از این محصولات در حین مصرف Atrovent HFA با پزشک مشورت کنید.

مصرف اسپری آتروونت در بارداری

مشخص نیست که آیا Atrovent HFA برای استفاده در دوران بارداری بی خطر است یا خیر، زیرا در زنان باردار مطالعه نشده است. هنگامی که این دارو در حیوانات باردار مورد مطالعه قرار گرفت، هیچ نقص مادرزادی گزارش نشد. با این حال، مطالعات روی حیوانات همیشه پیش‌بینی نمی‌کند که در انسان چه اتفاقی خواهد افتاد. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای احتمالی استفاده از Atrovent HFA مشورت کنید.

Atrovent HFA و شیردهی

مشخص نیست که آیا ایپراتروپیوم بروماید (داروی فعال در Atrovent HFA) به شیر مادر منتقل می شود یا می تواند بر کودک شیرخوار تأثیر بگذارد. اگر به کودک خود شیر می دهید، با پزشک در مورد خطرات و مزایای احتمالی استفاده از Atrovent HFA مشورت کنید.

سوالات متداول

آیا Atrovent HFA در اشکال دیگری نیز وجود دارد؟ استنشاقی Atrovent HFA به شکل عمومی در دسترس نیست. با این حال، ایپراتروپیوم بروماید (داروی فعال در Atrovent HFA) به عنوان محلولی برای نبولیزاسیون موجود است. این در ویال هایی عرضه می شود که حاوی 0.5 میلی گرم ایپراتروپیوم بروماید در هر ویال است.

ویال های بروماید ایپراتروپیوم در دستگاهی به نام نبولایزر استفاده می شود. یک نبولایزر داروی مایع را به یک غبار ریز تبدیل می کند که از طریق یک دهانی یا ماسک صورت استنشاق می کنید. نبولایزرها برای ارائه دوزهای بالاتر از داروها نسبت به دستگاه های استنشاقی استفاده می شوند.

آیا Atrovent HFA یک کورتیکواستروئید است؟ خیر، Atrovent HFA یک کورتیکواستروئید (دارویی که تورم ریه‌ها را کاهش می‌دهد) نیست. Atrovent HFA متعلق به گروهی از داروها به نام آنتی کولینرژیک است. Atrovent HFA راه های هوایی ریه را باز می کند اما التهاب ریه ها را کاهش نمی دهد.

var params = {limit: 5, online:true, skill: [15]};
منبع
medicalnewstoday

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب