ترک سیگار و کابوس شبانه پس از ترک سیگار ممکن است رویاهای عجیب یا حتی ترسناک در طول شب‌ شما را به شدت آزار دهند. چنین شرایطی و دیدن پی در پی رویاهای ترسناک، می‌تواند اضطراب شما را افزایش دهد. نترسید، این وضعیت کاملا طبیعی است! در واقع، دیدن ترک سیگار و کابوس های شبانه در اغلب به همراه یکدیگر رخ می‌دهند و آرامش فرد ترک کننده نیکوتین را به هم می‌زنند.

ترک سیگار اغلب با استرس و اضطراب شدید می‌باشد. در طول ترک سیگار استراحت برای شخص بسیار دشوار می‌شود. همچنین در طول ترک سیگار، فرد کابوس‌های زیادی را می‌بیند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

چرا ترک سیگار باعث کابوس شبانه می شود؟پیشگیری از کابوس‌ های شبانه ناشی از ترک سیگارتغییرات بدن هنگام ترک سیگار و مقابله با کابوس شبانهبهبودی بعد از ترک سیگار و کابوس شبانههمین الان مشاوره بگیرید

چرا ترک سیگار باعث کابوس شبانه می شود؟

در ابتدا مهم است به این نکته توجه کنید که وقتی سیگار کشیدن را ترک می‌کنید، بدن شما با شرایط جدید سازگار می‌شود. زیرا عدم وجود نیکوتین باعث ایجاد تغییر بزرگی در سیستم عصبی می‌شود. این مرحله انطباق و سازگاری با شرایط بدون نیکوتین، انرژی زیادی از فرد می‌گیرد و بر وضعیت خواب آنها نیز تأثیر می‌گذارد.

نتیجه چنین شرایطی، بیدار شدن مکرر از خواب و احساس خستگی بیش از حد است. این شرایط می‌تواند بسیار ناامید کننده باشد. زیرا شب و خواب زمان به دست آوردن مجدد انرژی و کسب آرامش هستند. در صورتی که این فرصت از بدن ما گرفته شود، طبیعتاً شرایط بسیار بدی را تجربه خواهیم کرد.

به علت وجود این بیداری‌های مکرر، بهتر از حالت عادی به یاد می‌آوریم که چه خوابی را دیده‌ایم. این شرایط از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما به عنوان یک قاعده کلی، رویا بینی و به یاد آوردن کابوس‌های شبانه در فرد، در هنگام ترک سیگار، شدت بسیار زیادی پیدا می‌کند.

کرم شترمرغکرم شترمرغ

این وضعیت یکی از علائم بسیار شایع ترک سیگار به حساب می‌آید. به خصوص در سه ماه اول پس از ترک، تجربه کابوس‌های شبانه در فرد زیاد خواهد بود. بنابراین شما تنها نیستید! طول مدت کابوس و بی قراری و مشکلات خواب در طول ترک سیگار به شرایط بهداشت خواب و جایگزین‌های نیکوتینی که استفاده می‌کنید، بستگی دارد.

مدیتیشن || پزشکتمدیتیشن || پزشکت

همین الان رایگان سوالتو از بهترین پزشکان و متخصصان بپرس.کلیک کنید!!!

پیشگیری از کابوس‌ های شبانه ناشی از ترک سیگار

به طور کلی باید به این نکته توجه داشته باشید که سبک زندگی و شرایط خواب شما با این کابوس‌های همراه با ترک سیگار مرتبط است. بنابراین برای اینکه از دیدن کابوس‌ های شبانه در طول ترک سیگار جلوگیری کنید، باید وضعیت خواب خوبی داشته باشید. برای این منظور، می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

خواب منظمی داشته باشید. رفتن به رختخواب هر روز در یک ساعت مشخص، به بدن شما اجازه می‌دهد تا درک کند که در آن زمان دقیق باید بخوابید. مدتی طول می‌کشد تا بدن شما به یک ساعت خواب منظم عادت کند، اما پس از مدتی خواهید دید که احساس می‌کنید در یک زمان معین، خواب به سراغ شما می‌آید.

کودکانکودکان

شک هاتو بزار کنار ! همین الان بصورت محرمانه مشاوره دریافت کن

دریافت مشاوره

قبل از خواب یک فعالیت آرام بخش انجام دهید. ما عادت داریم از صبح تا شب تا زمان خواب مشغول باشیم، اما می‌توان عادت‌های خود را تغییر داد و قبل از خواب فعالیت آرام بخش تری را به انجام رساند. به عنوان مثال شما می‌توانید کتاب بخوانید، به پادکست گوش دهید. علاوه براین می‌توانید مدیتیشن انجام دهید. انتخاب با شماست.

به سادگی موردی را انتخاب کنید که به شما آرامش می‌دهد. انجام یک فعالیت آرام بخش باید شما را در شرایط خوبی برای خواب قرار دهد.

تخت خود را فقط برای خواب اختصاص دهید. در صورت امکان، بهتر است تخت را برای زمان خواب خود استفاده کنید. اگر روز را در رختخواب خود بگذرانید، اگر مکان بیداری و خواب یکسان باشد، گاهی اوقات تفکیک لحظات فعالیت از لحظات استراحت برای ذهن شما دشوار خواهد بود.

به طور کلی روند ترک سیگار‌ می‌تواند دشوار باشد و فرد سختی‌های زیادی را در طول آن تحمل‌ کند. امیدواریم کابوس‌هایی که بعد از ترک سیگار ایجاد شدند، به زودی شما را رها کنند و بتوانید یک خواب راحت داشته باشید!

تغییرات بدن هنگام ترک سیگار و مقابله با کابوس شبانه

به عنوان یک سیگاری سابق، باید انتظار داشته باشید که روزهای بدی را در طول ترک نیکوتین تجربه کنید. چرا ترک سیگار اینگونه است؟ زیرا بدن به نیکوتین اعتیاد پیدا کرده و نبود آن مشکل ساز است. اما هنگامی که در روزهای اول ترک سیگار، فرد با تجربه بدی رو به رو می‌شود، ممکن است دوباره هوس کند که مانند گذشته به استعمال سیگار روی بیاورد.

اگر شروع کابوس‌ها و احساسات بد یک هفته قبل از ترک سیگار‌ رخ می‌داد، خودتان را سرزنش نمی‌کردید. با این حال اکنون که پس از ترک سیگار این وضعیت در فرد رخ داده است، مصرف مجدد نیکوتین مانند یک آهن ربا، فرد را به سمت خودش جذب می‌کند.

آیا کسی که هرگز نیکوتین مصرف نکرده است، به ذهنش خطور می‌کند که برای رفع مشکل دوباره از نیکوتین استفاده کند؟ این چرخه، یک فرآیند فکری است که مخصوص افراد مصرف کننده نیکوتین است. با این حال، احساس بد بعد از ترک سیگار همیشگی نبست.

اگر یک هفته بعد از ترک سیگار، حال بدی پیدا کردید، می‌توانید ترک مصرف نیکوتین را مقصر این وضعیت بدانید. اما در صورتی که مدت‌ها بعد از قطع مصرف سیگار حال شما خوب نیست، بهتر است اندکی در این زمینه بیندیشید و تمام علل بروز مشکل را به ترک سیگار ربط ندهید.

ترک سیگار با کاهش افسردگی، اضطراب و استرس و بهبود خلق و خوی و کیفیت زندگی در مقایسه با ادامه مصرف سیگار همراه است. علاوه براین، اثرات مثبت ترک سیگار برای افراد مبتلا به اختلالات روانپزشکی به اندازه افراد سالم قابل توجه است. اثر ترک سیگار در مقایسه با روش‌های ضد افسردگی برای درمان اختلالات خلقی و اضطرابی برابر یا بیشتر است.

صرف نظر از اینکه چه احساسی دارید، هر ساعتی که از ترک سیگار ‌می‌گذرد، بدن شما سازگاری بیشتری با شرایط جدید پیدا می‌کند. با گذشت زمان، علائم منفی ترک سیگار، مانند کابوس‌های شبانه نیز باید کاهش پیدا کنند. همچنین با گذشت هر‌ چه بیشتر زمان، دیگر تمایلی به استفاده از سیگار و نیکوتین نخواهید داشت.

ترک سیگار || پزشکتترک سیگار || پزشکت

بهبودی بعد از ترک سیگار و کابوس شبانه

پس از ترک سیگار، برای رویاهای بسیار آزاردهنده سیگار کشیدن، استعمال دخانیات یا استفاده از محصولات حاوی نیکوتین خوراکی آماده باشید. ممکن است که این رویاها آنقدر زنده باشند که کاملاً متقاعد شوید که دوباره از سیگار و نیکوتین استفاده کرده‌اید. پس از ترک سیگار، مشاهده چنین رویاهایی طبیعی و قابل انتظار است.

همین الان مشاوره بگیرید

درست است که پس از قطع مصرف نیکوتین این امکان وجود دارد که رویاها و کابوس‌هایی را ببینید، اما می‌توانید فواید و بهبودهای پس از قطع مصرف نیکوتین را تصور کنید. به عنوان مثال، بافت‌های دهان و گلو پس از سال‌ها تماس مداوم با نیکوتین، طعم‌دهنده‌ها یا قطران تنباکوی غنی از سم، ناگهان شروع به التیام و بهبودی می‌کنند.

این وضعیت را تصور کنید که پس از ترک سیگار، ریه‌های شما دوباره فعال شده‌اند و قطران و سایر ضایعات‌ را از بافت ریه تخلیه می‌کنند. حس بویایی و چشایی شما نیز پس از ترک سیگار بهبودی حاصل می‌کنند. شما می‌توانید مانند قبل طعم و بو را احساس کنید. به خاطر تمامی این مزایا، باید بتوانید در برابر بروز کابوس مقاومت کنید.

به طور کلی رویاهایی که به نظر می‌رسند بیشترین نگرانی را ایجاد می‌کنند، شامل رویاهایی هستند که بعداً در دوران نقاهت، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها پس از تصمیم برای ترک سیگار و پذیرش شرایط جدید، رخ می‌دهند. این شرایط می‌تواند به بهانه‌ای برای افراد برای مصرف دوباره سیگار تبدیل شوند.

راهکارهایی برای ترک سیگار

روزهای بد را بپذیرید. اما اجازه دهید که امید به بهبودی همچنان در شما زنده بماند. به طور قطع روزهای سخت برای تمامی انسان‌ها وجود دارد، اما با صبر و تحمل، می‌توان دشواری‌ها را شکست داد و در نهایت شرایط مطلوبی را رقم زد. در پایان روزهای سخت، تمام دشواری‌های شما به تجربه و خاطره تبدیل خواهند شد.

اگر می‌خواهید در مورد یک روز وحشتناک سخنانی را بشنوید، با کسی صحبت کنید که پس از مدت زیادی دور ماندن از مصرف سیگار، به یک بیماری جدی مبتلا شده است. یک فرد سیگاری که می‌خواهد مصرف نیکوتین را قطع کند اما نمی‌تواند، شاید پس از سالها مصرف سیگار روزی از پزشک معالج خود بشنود که به یک بیماری سخت مرتبط با سیگار دچار شده است.

علاوه براین تمام روزهای بدی را که آنها عزیزانشان را تنها می‌گذارند، تصور کنید. مصرف سیگار هر ساله افراد زیادی را دچار مشکل می‌کند. به عنوان مثال هر کدام از 50 درصد از سیگاری‌های بزرگسال ایالات متحده به طور متوسط ​​حدود 5000 روز از زندگی خود را از دست می‌دهند.

تمام این موارد را با روزهای بد و کابوس‌های بعد از ترک سیگار ‌مقایسه کنید. مطالعاتی وجود دارند که وضعیت روانی افراد را قبل و بعد از ترک سیگار بررسی کرده‌اند. نتیجه گیری زیر، جزو اطلاعات به دست آمده از یک مقاله مرتبط است:

سخن آخر

اگرچه تقریباً این رویاها همیشه به عنوان یک “کابوس” توصیف می‌شوند، با این حال مصرف کنندگان سابق سیگار دیدن چنین رویاهایی را نشانه زنده ماندن تمایل به سیگار کشیدن در اعماق وجود خود می‌دانند. به این ترتیب گمان می‌کنند که باید به مصرف سیگار ادامه دهند تا این کابوس‌ها به اتمام برسند.

اینجاست که به یک تعارض آشکار می‌رسیم. اگر رویای شما یک کابوس است و واقعی نیست، پس چرا به عنوان یک انسان منطقی می‌خواهید کابوس خود را به بخشی واقعی و مخرب زندگی روزمره خود تبدیل کنید؟ بهتر است بدانید که دیدن رویاها و کابوس‌های مصرف مجدد سیگار، یک علامت مثبت به حساب می‌آید.

در واقع وقتی شروع به دوست داشتن چنین رویاهایی می‌کنیم، باید نگران اوضاع باشیم. اگر ‌مدتی است که سیگار‌ کشیدن را ترک کرده‌اید ولی به خاطر کابوس‌ها و رویاهای ترسناک می‌خواهید دوباره سیگار بکشید، به روزهایی فکر کنید که برای ترک سیگار تلاش کرده‌اید و زحمت کشیده‌اید.

در مورد دیدن رویاهای سیگار کشیدن پس از مدت زمان طولانی بعد از ترک مصرف نیکوتین، باید به این نکته توجه داشته باشید که چنین رویاهایی طبیعی هستند. با این حال با گذشت زمان، این رویاها تقریباً به اندازه هفته اول واضح نخواهند بود. اگر به این نکته توجه داشته باشید که با گذشت زمان کابوس‌ها کاهش پیدا می‌کنند، احتمالا آرام تر شوید.

var params = {limit: 5, online:true, skill: [10,11]};
منبع
kwitwhyquit

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب