چگونه دست خود را بشکنیم

چگونه دست خود را بشکنیممهدی

بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

چگونه دست خود را بشکنیم را از این سایت دریافت کنید.

شکستگی ها از چه راه هایی ایجاد میشوند. استخوان چگونه شکسته میشود

استخوان چگونه شکسته میشود. آیا امکان دارد استخوان با ضربه خفیفی شکسته شود. شکستگی استرسی چیست

شکستگی ها از چه راه هایی ایجاد میشوند. استخوان چگونه شکسته میشود

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری “متخصص ارتوپدی”

شکستگی استخوان به سه طریق ایجاد میشود: وارد شدن ضربه شدید به اندام، وارد شدن ضربه خفیف به استخوان ضعیف شده و استفاده بیش از حد تحمل از اندام. در زیر به توضیح هر کدام از آنها میپردازیم

فهرست مطالب .

وارد شدن ضربه شدید به اندام

معمول ترین علت شکسته شدن یک استخوان وارد شدن ضربه شدید به اندام است. در طول فعالیتهای روزمره، اندام ها و به دنبال آن استخوان های آن اندام ها در معرض فشارهای بیرونی و ضرباتی قرار میگیرند که البته در حدی نیستند که موجب آسیب رساندن به استخوان شوند.

به بیان دیگر استخوان میتواند در مقابل آن نیروها مقاومت کرده و تغییر شکل ندهد. حالا اگر شدت این ضربات و نیروها بیش از حد تحمل استخوان باشد شکستگی ایجاد میشود.

توجه داشته باشید که این نوع شکستگی در استخوانی ایجاد میشود که تا قبل از زمان حادثه سالم بوده است.

شکستگی بدنبال ضربه مستقیم

گاهی ضربه ای که موجب شدکستگی میشود بصورت برخورد مستقیم یک جسم سخت به اندام است، مثل برخورد چکش به انگشت در کسی که در حال کوبیدن یک میخ با چکش است و یا اصابت ضربه یک چوبدستی به ساعد در حین یک نزاع .

گاهی ضربه بصورت برخورد شدید اندام به یک مانع سخت است مانند زمین خوردن روی آرنج خم شده که میتواند موجب شکستگی استخوان اولکرانون در ناحیه آرنج شود.

همچنین بخوانید :   نکروز آوازکولر یا سیاه شدن استخوان یکی از عارضه های مهم شکستگی است

شکستگی بدنبال ضربه غیر مستقیم

مکانیسم دیگری که شایعتر است و موجب شکستگی استخوان میشود وضعیتی است که در آن، محل اعمال نیرو به اندام با محل شکستگی فاصله دارد، به بیان دیگر وارد شدن نیرو در یک محل، بصورت غیر مستقیم موجب شکستگی استخوان در ناحیه ای دیگر میشود.

بطور مثال وقتی فردی در حال زمین خوردن است بطور غیر ارادی دستهای خود را به جلو میاورد تا مانع زمین خوردن خود یا حداقل آسیب دیدن سر و صورت خود شود.

در این حال معمولا اولین جایی که به زمین برخورد میکند کف دست است. با این وجود ممکن است نه در کف دست بلکه در ناحیه بازو ایجاد شود.

مثالی دیگر برای این وضعیت وقتی است که در حال دویدن پا پیچ میخورد و این پیچ خوردن میتوان به علت چرخش شدید استخوان ساق موجب شکستگی در استخوان های درشت نی یا نازک نی شود.

ضربه خفیف به استخوان ضعیف

در مکانیسم دوم شکستگی، نیرویی که به استخوان وارد میشود زیاد نیست ولی به علت ضعیف شدن استخوان همین نیروی کم موجب شکستگی میشود.

در واقع نیرویی که موجب این شکستگی میشود در حدی است که نمیتواند به یک استخوان سالم آسیب برساند ولی در یک استخوان مریض و ضعیف شده ایجاد شکستگی میکند. گاهی اوقات استخوان بقدری ضعیف میشود که حتی بدون وارد شدن ضربه ای به آن دچار شکستگی میشود.

شایعترین مثال این وضعیت، استئوپروز یا پوکی استخوان است . در این بیماری که در سنین بالا بخصوص در خانمهای مسن شایع است، استخوان میتواند آنقدر ضعیف شود که بر اثر ضربه خفیفی شکسته شود. به این شکستگی ها Insufficiency fracture میگویند.

همچنین بخوانید :   رادیوگرافی دیجیتال چیست

مثال دیگر آن موقعی است که استخوان به علت وجود یک تومور یا عفونت ضعیف شده و سختی خود را در آن ناحیه از دست میدهد. در این حال اگر ضربه خفیفی هم به این ناحیه وارد شود میتواند موجب شکستگی استخوان در همان ناحیه تومور شود. به این دسته از شکستگی ها، شکستگی پاتولوژیک Pathological fracture یا مرضی میگویند.

شکستگی بدنبال استفاده بیش از حد از اندام

مکانیسم سوم شکستگی، استفاده بیش از حد از اندام است. در این حالات ضربات وارده به استخوان نیروی متوسطی دارند. این نیروها آنقدر قوی نیستند که بتوانند به تنهایی موجب شکستگی استخوان شوند ولی  ممکن است به علت تکرار زیاد بالاخره به مقاومت استخوان غلبه کرده و آنرا بشکنند.

به این نوع شکستگی، شکستگی استرسی هم میگویند چون به علت استرس وارده به استخوان ایجاد میشود. اغلب این شکستگی ها در اندام تحتانی به وقوع میپیوندند و شایعترین محل ایجاد آن کف پا، استخوان های نازک نی، درشت نی و گردن استخوان ران است.

وقتی که یک سیم فلزی را با دست خم میکنبم تغییر شکل میدهد. میتوانیم با دست دوباره آنرا به شکل اول خود برگردانیم. اگر این کار را چند بار تکرار کنیم سیم پاره میشود. در اصطلاح میگویند فلز سیم دچار خستگی شده است. نام این نوع شکستگی Fatigue fracture هم از این پدیده گرفته شده است. این شکستگی ها معمولا مویی هستند.

همچنین بخوانید :   جوش خوردن طبیعی یک استخوان پس از شکستگی چه مراحلی دارد

در ورزشکارانی که یک حرکت ضربه ای را بطور مکرر انجام میدهند (مثلا ضربه زدن مکرر با کنار پا به اجسام سخت در ورزشهای رزمی) و یا در کسانی که بطور مرتب رژه نظامی میروند ممکن است این نوع شکستگی دیده شود.

همین حالا مشورت کنید:

در صورتیکه این مقاله بیماری یا مشکل خاصی را شرح داده است میتوانید با نویسنده آن که بیشترین اطلاعات ارتوپدی در همین زمینه را دارد مشورت کنید.

این مقاله چقدر مفید بود ؟

لطفا در زیر امتیاز بدهید

3.6/5 (64 نظر)

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.iranorthoped.com

شکستگی مچ دست – کلینیک دست و شانه

شکستگی مچ دست

خانه بیماریهای دست / شکستگی مچ دست

مدیر ۱۳۹۷-۰۴-۱۶ بیماریهای دست 0

شکستگی مچ  وقتی رخ میدهد که یکی از استخوان های مچ  دست و یا قسمت انتهایی ساعد بشکند.  این دوقسمت از تعداد زیاد استخوان تشکیل یافته اند (البته چند استخوان هم میتواند در این ناحیه ها باهم بشکند). شایعترین علت وقتی اتفاق می افتد که فرد بخواهد از بلندی به روی زمین بیافتد و دستش را حائل میکند.عوامل خطر برای شکستگی مچ دست یا شکستگی دست برخی از ورزش ها مانند اسکیت می باشند,هم چنین در برخی از بیماری ها مانند استئو پروز احتمال شکستگی بیشتر میشود. درمان شکستگی خیلی زود باید انجام بگیرد و در غیر این صورت استخوان ها در یک سطح جوش نمی خورند و باعث محدود شدن حرکات و فعالیت های روزمره می شود . البته درمان زودرس به کم شدن درد نیزکمک میکند.

شکستگی مچ دست

علايم

1.درد شدید در ناحیه شکسته که با لمس ناحیه یا فشار دادن ناحیه درد بیشتر میشود.

2.ورم درناحیه شکستگی

3.کبود شدن ناحیه شکستگی

4.تغییر شکل واضح (از قبیل خم شدگی مچ )

5. عدم توانایی حرکت دادن مچ دست

6.بی حسی دست

علل ایجاد شکستگی

1.ضربه مستقیم به دست یا مچ

2.افتادن روی دست (هنگام زمین خوردن دست را حائل کنیم )

3.تصادف یا سوانح رانندگی

چگونگی افتادن روی دست و شکستگی مچ دست

پزشکان چگونه تشخیص میدهند؟پزشکان از دو طریق متوجه شکستگی میشوند:الف – معاینات فیزیکی

1.دامنه حرکت 2.زخم باز 3.تغییر شکل 4.آسیب به عصب

5. نقص در جریان خونرسانی

ب – از طریق مشاهده عکس برداری

1.عکس برداری از طریق اشعهایکس( رادیو گرافی)

2.سی تی اسکن 3.ام.آر.آی

رادیوگرافی شکستگی مچ دست

درمان 

اگر علاوه بر شکستگی استخوان جا به جایی هم وجود داشته باشد، در اولین قدم پزشک باید استخوان شکسته را در جای خود قرار دهد(همان جا انداختن استخوان شکسته)

1.محدود کردن حرکت استخوانهای شکسته از طریق گچ گرفتن یا آتل گذاری

2. پزشک شما ممکن است برای کاهش درد آرام بخش تجویز کند.

3. اگر شکستگی های چند گانه یا ناپایدار باشد ، یا در شکستگی هایی که ممکن است قطعات استخوانی وارد مفصل شود و یا اینکه به رباط اطراف آسیب وارد کند احتیاج به جراحی دارد .

4.فیزیو تراپی که معمولا بعد ازاتمام درمان و جوش خوردن کامل شروع خواهد شد

دیدگاه خود را بنویسید

جدید محبوب

دفورمیتی

مدیر ۴ فروردین ۱۴۰۰

ارتروسکوپی ارنج

مدیر ۷ بهمن ۱۳۹۷

ارتوپد دست

مدیر ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

ناهنجاری مادرزادی

مدیر ۲۲ تیر ۱۳۹۷

سندرم تونل کوبیتال

مدیر ۱۹ تیر ۱۳۹۷

برای دیدن کل مطلب کلیک کنید

منبع مطلب : www.handclinic.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب