مطالب پیشنهادی

داروی آسیترتین - نحوه مصرف و عوارض آسیترتین

داروی آسیترتین - نحوه مصرف و عوارض آسیترتین

آسیترتین چیست؟

آسیترتین فرمی از رتینوئید است که نوعی از ویتامین A می باشد.آسیترتین برای درمان پسوریازیس شدید در بزرگسالان به کار می رود. این دارو در حقیقت درمانی برای پسوریازیس نیست و ممکن است پس از قطع مصرف آن بیماری شما مجدد عود کند.

این دارو همچنین ممکن است برای مقاصد ذکر نشده در این راهنمای دارویی مورد استفاده قرار گیرد.

مهم ترین اطلاعاتی که لازم است در مورد آسیترتین بدانم چیست؟

آسیترتین می تواند به جنین آسیب برساند یا منجر به نقائص هنگام تولد شود. اگر باردار هستید یا در سه سال پس از مصرف این دارو قصد بارداری دارید، آن را مصرف نکنید. قبل و در حین درمان، و برای سه سال پس از درمان شما بایستی در وقفه های منظم تست بارداری منفی داشته باشید تا از عدم بارداری خود اطمینان حاصل نمایید.

در حین مصرف این دارو و برای حداقل سه سال پس از قطع مصرف آن خون اهدا نکنید. خون اهدا شده ممکن است به یک زن باردار داده شود و اگر خون شامل آسیترتین باشد ممکن است به نقایص هنگام تولد منجر گردد.

زنانی که این دارو را مصرف می کنند نبایستی در حین درمان و حداقل دو ماه پس از اتمام درمان الکل بنوشند. الکل می تواند باعث شود آسیترتین در بدن شما به ماده دیگری تبدیل شود که سه سال یا بیشتر طول می کشد از بدنتان پاک گردد. برچسب تمامی غذاها و داروهایی را که مصرف می کنید را در زمان مصرف این دارو و دو ماه پس از قطع مصرف آن بخوانید.

آسیترتین تنها تحت این توافق که شما از بارداری جلوگیری کنید و تست های مورد نیاز بارداری را بدهید و اینکه در حین مصرف دارو و دو ماه پس از قطع مصرف آن الکل استفاده نکنید، در دسترس است.

قبل از مصرف آسیترتین

اگر به این دارو یا داروهای مشابه حساسیت دارید نباید آن را مصرف کنید (مثل آکوتان، آلتیناک، آویتا، رنوا، رتین-A و داروهای دیگر) یا همچنین اگر:

 • بیماری شدید کبد یا کلیه دارید.
 • تری گلیسرید خون شما بالاست (نوعی از چربی).
 • اگر باردار هستید یا به نوزاد شیر می دهید.
 • همچنین اگر از متوترکسات (رئوماترکس، ترکسال) مصرف می کنید یا
 • یک آنتی بیوتیک تتراسایکلینی مثل دمکلوسایکلین (دکلومایسین)، داکسی سایکلین (آدوکسا، دوریکس، اوراسی، ویبرامایسین)، ماینوسایکلین (دیناسین، ماینوسین، سولودین و وکترین)، تتراسایکلین (بروداسپک، پانمایسین، سامایسین، تتراکپ) و دیگر داروها را مصرف می کنید.

آسیترتین تنها تحت این توافق که شما از بارداری جلوگیری کنید و تست های مورد نیاز بارداری را بدهید و اینکه در حین مصرف دارو و دو ماه پس از قطع مصرف آن الکل استفاده نکنید، در دسترس است.

برای اطمینان حاصل کردن از اینکه این دارو برای شما امن است در صورتی که هر یک از مشکلات زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری کلیوی یا کبدی
 • بیماری قلبی
 • کلسترول بالا
 • دیابت (ممکن است اغلب نیاز باشد قند خون را چک کنید)
 • افسردگی
 • اگر فتوتراپی دریافت می کنید
 • اگر خیلی الکل می نوشید یا
 • تا به حال اترتینات مصرف کرده اید (تگیسون یا تیگاسون).

آسیترتین می تواند منجر به نقائص هنگام تولد شود. اگر باردار هستید یا در سه سال پس از مصرف این دارو قصد بارداری دارید، آن را مصرف نکنید. شما بایستی دو نوع موثر از پیشگیری از بارداری که حداقل یک ماه قبل از درمان با آسیترتین شروع می شود و برای حداقل سه سال بعد از قطع مصرف دارو ادامه دارد را استفاده کنید. از هر دو روش پیشگیری از بارداری در هر رابطه جنسی خود استفاده کنید.

اولین روش پیشگیری از بارداری می تواند به یکی از اشکال زیر باشد: قرص های پیشگیری از بارداری (اما نه mini-pill)، یک وسیله داخل رحمی (IDU)، شات ها، آمپول ها، تکه های پوستی یا کاشت های پیشگیری، بستن لوله ها یا وازکتومی شریک مرد شما.

دومین روش پیشگیری از بارداری می تواند به یکی از اشکال زیر باشد: کاندوم لاتکس یا دیافراگم یا سرپوش گردنه رحم که به همراه یک کرم یا ژل اسپرم کش استفاده می شود.

برای زنانی که از این دارو استفاده می کنند: قبل از استفاده از این دارو بایستی دو تست بارداری منفی داشته باشید. اولین تست را زمانی انجام دهید که پزشک برایتان آسیترتین را تجویز می کند. دومی بایستی در 5 روز اول دوران قاعدگی شما درست قبل از آغاز استفاده از آسیترتین گرفته شود. در صورتی که رحم خود را خارج کرده اید یا یائسه شده اید هیچ تستی نیاز نیست.

تا زمانی که این دارو را مصرف می کنید نیاز است هر ماه تست بارداری بدهید. اگر قاعده نمی شوید، تست بارداری شما بایستی حداقل 11 روز بعد از اینکه بدون دو روش موثر پیشگیری رابطه جنسی داشته اید انجام شود.

آزمون منظم بارداری را فراموش نکنید در غیر این صورت ممکن است قادر نباشید به مصرف دارو ادامه دهید.

همچنین ممکن است به آزمون بارداری هر سه ماه برای حداقل سه سال پس از قطع مصرف دارو نیاز داشته باشید.

به محض اینکه فکر کردید باردار هستید، یک قاعدگی را عقب انداختید یا بدون استفاده از دو روش توصیه شده پیشگیری از بارداری در سه سال مصرف آسیترتین رابطه جنسی داشته اید، با پزشک خود تماس بگیرید.

آسیترتین می تواند وارد شیر سینه شده و به نوزاد شیرخوار آسیب بزند. اگر به نوزادی شیر می دهید این دارو را مصرف نکنید.

نحوه مصرف آسیترتین

تمامی دستور العمل های برچسب نسخه خود را دنبال کنید. این دارو را بیشتر یا کمتر یا طولانی تر از زمان مورد نیاز مصرف نکنید.

این دارو را با غذا مصرف کنید.

ممکن است در آغاز درمان پسوریازیس شما بدتر شود. برای بهترین نتیجه، استفاده از دارو را مطابق دستور ادامه دهید. اگر علائم بیماری شما پس از یک دوره مصرف این دارو بهتر نشد با پزشک خود مشورت کنید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید این دارو اثرات جانبی مضر ندارد، بایستی مرتب آزمایش خون بدهید. همچنین ممکن است نیاز باشد عملکرد کبد و کلسترول شما نیز آزمایش شود.

هرگز این دارو را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید حتی اگر علائم مشابه شما را داشته باشند.

در دمای اتاق و دور از رطوبت، گرما و نور نگه دارید.

اگر یک دوز را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریبا نزدیک به دوز بعدیتان است دوز فراموش شده را نخورید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی نخورید.

در صورت سوءمصرف (اووردوز)

به مراقبت های اورژانس مراجعه کنید یا با خط کمک های مسمومیت تماس بگیرید.

موارد منع مصرف آسیترتین

زنانی که این دارو را مصرف می کنند نباید برای حداقل دو ماه پس از پایان درمان الکل بنوشند. الکل می تواند باعث شود آسیترتین در بدن شما به ماده دیگری تبدیل شود که سه سال یا بیشتر طول می کشد از بدنتان پاک گردد. برچسب تمامی غذاها و داروهایی را که مصرف می کنید را در زمان مصرف این دارو و دو ماه پس از قطع مصرف آن بخوانید تا اطمینان حاصل کنید الکل ندارند.

در حین مصرف این دارو و برای حداقل سه سال پس از قطع مصرف آن خون اهدا نکنید. خون اهدا شده ممکن است به یک زن باردار داده شود و اگر خون شامل آسیترتین باشد ممکن است به نقایص هنگام تولد منجر گردد.

از مصرف مکمل های ویتامینی که شامل ویتامین A هستند اجتناب کنید. آسیترتین نوعی از ویتامین A است و مصرف زیاد آن می تواند اثرات جانبی مشابه علائم اور دوز داشته باشد.

از قرار گرفتن در معرض خورشید یا تخت های برنزه خودداری کنید. این دارو می تواند به سادگی باعث شود آفتاب سوخته شوید. وقتی بیرون می روید لباس های محافظ بپوشید و از کرم ضد آفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

آسیترتین می تواند بینایی شما را به خصوص شبها مختل کند. به هنگام رانندگی یا هر کاری که نیازمند بینایی واضح است دقت نمایید.

عوارض جانبی آسیترتین

اگر هر یک از علائم یا واکنش های آلرژیک زیر را داشتید کمک های پزشکی اورژانسی بگیرید: ورم کهیری، سختی تنفس، تورم صورت، لبها، زبان یا گلو.

مصرف این دارو را متوقف کنید و در صورتی که هر یک از موارد زیر را مشاهده کردید سریع با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تاری دید، سردرد یا درد پشت چشم ها و گاهی به همراه تهوع و استفراغ
 • کاهش ناگهانی دید در شب
 • افسردگی، پرخاشگری، افکار یا رفتارهای نامعمول، افکار خودآزاری
 • از دست دادن حس در دست ها یا پاها، مشکل در حرکت، درد کمر، مفاصل، ماهیچه ها یا استخوان ها
 • زخم های دهانی، لثه های متورم و یا همراه با خون ریزی
 • قند خون بالا، تشنگی زیاد، تکرر ادرار، گرسنگی، دهان خشک، نفس با بوی میوه ای، خواب آلودگی، پوست خشک و کاهش وزن
 • حمله قلبی یا علائم سکته. درد یا فشار سینه، ضعف یا بی حسی ناگهانی (به خصوص در یک سمت بدن)، سردردهای ناگهانی شدید، مشکلات گفتاری یا تعادل، تورم یا حرارت یک یا هر دو پا.
 • مشکلات کبدی، حالت تهوع، درد بالای شکم، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع به رنگ خاک رس، یرقان (زردی پوست یا چشم ها)
 • واکنش های شدید پوستی: خارش، قرمزی، درد یا تورم پوست. بثورات قرمز پوستی که پخش می شود و منجر به تاول و پوست انداختن می گردد.
 • یا علائمی از مشکلات مربوط به رگ های خونی- تورم ناگهانی، افزایش سریع وزن، دردهای ماهیچه ای و احساس سرماخوردگی.

اثرات جانبی معمول شامل:

 • خشکی چشم ها
 • بینی خشک یا آبریزش بینی، خون دماغ
 • کنده شدن پوست دست و پا، ریزش مو
 • خارش ملایم، احساس پوسته پوسته شدن یا چسبندگی در پوست
 • ناخن های ضعیف یا شکننده یا
 • دردهای مفصلی ضعیف یا سختی ماهیچه ها

این لیست کاملی از اثرات جانبی نیست و موارد دیگر نیز ممکن است روی دهد. برای مشاوره پزشکی پیرامون اثرات جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

تداخلات دارویی آسیترتین

به پزشک خود درباره تمامی داروهایی که مصرف می کنید یا آنهایی را که در حین مصرف آسیترتین شروع و تمام کرده اید بگویید. به خصوص:

 • اترتینات
 • گلیبورید
 • متوترکسات
 • فنیتوئین
 • مخمر سنت جان یا
 • درمان جایگزین هورمونی یا قرص های پیشگیری از بارداری (به خصوص minipills)

این لیست کامل نیست. داروهای دیگری نیز ممکن است با آسیترتین تعامل کنند که شامل داروهای نسخه ای و داروهای متفرقه، ویتامین ها و محصولات دارویی می شوند. تمامی تداخلات ممکن در این راهنمای دارویی درج نشده اند.

مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
دانلود قسمت چهارم پیشگو ژاله صامتی | قسمت 4 برنامه پیشگو پژمان جمشیدی
وام ۶۰۰ میلیونی مسکن با سود کم برای این افراد
رابطه سحر دولتشاهی با این مرد زن دار لو رفت +عکس
کیک 7 طبقه بهنوش بختیاری که با آب طلا تزئین شده +عکس
دلیل خودکشی نفیسه روشن مشخص شد ( عکس )
مراقبت از پوست تیره
آیا عفونت شدید در مبتلایان کرونا به فرد ایمنی قوی تری می بخشد؟
آموزش تزئین کیک شکلاتی + ویدئو
دانلود اهنگ موندم به پات مجيد نباتى + کیفیت عالی MP3 ‧
دلیل گرسنگی شبانه برخی افراد چیست؟
هدفون بیتس استودیو بادز در تاریخ ۲۱ جولای رونمایی خواهد شد
یک رژیم غذایی عالی برای زنان زیبا و تندرست
دانلود آهنگ نفسم تویی هوارو میخوام چیکار مرتضی اشرفی
چه افرادی به پارانویا مبتلا هستند؟
ماجرای تزریق واکسن به کارکنان یک مجتمع‌ قضائی شیراز
دانلود ریمیکس صاحب اختیار مرتضی اشرفی
مشخصات و قیمت گوشی جدید گلکسی M32 سامسونگ
فال حافظ روزانه – ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
فال روزانه – یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
راز قتل مرموز مرد شیرازی فاش شد+اعترافات تکاندهنده قاتل
دانلود اهنگ موندم به بات مجيد نباتى + کیفیت عالی MP3 ‧
دانلود موزیک مرتضی اشرفی شب اختیار
دانلود موزیک پیوند دستام میلرزه
مشتری خارجی سریال قورباغه در کن فرانسه!
دانلود فیلم Girl, Interrupted 1999
دانلود فیلم Magnolia 1999
دانلود فیلم Man on the Moon 1999
دانلود فیلم Notting Hill 1999
دانلود فیلم The Green Mile 1999
دانلود فیلم The Iron Giant 1999
دانلود فیلم The Matrix 1999
دانلود فیلم The Sixth Sense 1999
دانلود فیلم Dil Bechara 2020
دانلود فیلم In the Mood for Love 2000
دانلود آهنگ محمد منصورپور تولدم بود
متن آهنگ غیر عادی سپهر خلسه و یسنا
دانلود آهنگ سپهر خلسه به نام غیر عادی
قیمت گوشی سامسونگ در بازار 22 خرداد + جدول
دانلود آهنگ فرهاد فروتنی علاقه
دانلود موزیک میلاد اسکوییر چقدر
دانلود آهنگ سامان دیار مجنون
دانلود آهنگ یونا سنگ
دانلود آهنگ ایمان ثانی کافه نادری 2
دانلود آهنگ علی زیوریان سی
دانلود آهنگ فرهاد فروتنی علاقه
فال روزانه امروزتو اینجا بخون | 1400/03/22
دانلود آهنگ یانکی از سیمگه
اهداف اصلی من در شورای اسلامی شهر تهران حول محور مسائل اقتصادی خواهد بود
دانلود آهنگ پرسام یادم نمیره
دانلود آهنگ میثم اسفیداری بهار
دانلود فیلم Inside Llewyn Davis 2013
دانلود فیلم Waiting for the Barbarians 2019
دانلود فیلم The Secret Garden 2020
دانلود فیلم The Handmaiden 2016
دانلود فیلم Rosemary’s Baby 1968
دانلود فیلم Made in Italy 2020
دانلود فیلم Marriage Story 2019
دانلود فیلم Pitch Perfect 2012
دانلود فیلم The Wizard of Oz 1939
دانلود فیلم Kill Bill: Vol. 2 2004
دانلود آهنگ توحید اصلانی ایناد
دانلود آهنگ مهدی بابازاده کهنه یارا
دانلود آهنگ فواد کیانرسی بخند
دانلود آهنگ علی موسی زاد سوگیلیم
قیمت خودرو های سایپا 22 خرداد + جدول
پیش‌بینی قیمت طلا فردا ۲۳ خرداد
دانلود آهنگ آرمین رام همین که
متن تبریک روز خبرنگار | ۱۱۰ متن روز خبرنگار مبارک رسمی و ادبی جدید
دانلود اهنگ من نه علاقه اى به کسى دارم نه دیگه از کسى بیزارم + کیفیت عالی MP3 ‧
دانلود موزیک یونا سنگ
دانلود فیلم Knocked Up 2007
دانلود فیلم The Dark Knight Rises 2012
دانلود فیلم The Descendants 2011
دانلود اهنگ کسى که عاشق بوده هیچ وقت به عشقش نرسیده + کیفیت عالی MP3 ‧
دانلود اهنگ درسته پشتمو خالى کردى ولى کم نمیارم فرهاد فروتنی + کیفیت عالی MP3 ‧
دانلود موزیک رایان رضوی آتیش
دانلود فیلم The Interview 2014
دانلود فیلم Nights of Cabiria 1957
دانلود فیلم Moonrise Kingdom 2012
دانلود فیلم The Doorman 2020
برگه ها